Víno je tmavočervenej – rubínovej farby, prechádzajúcej niekedy až do fialova. Aróma sýta so silným vnemom a s plnou ovocnou vôňou. Pripomína čierne ríbezle, višne, lesné plody, žihľavu, či sušené slivky. Má príjemne natrpklú chuť, ktorú obohacujú tóny čokolády, byliniek, bobuľového ovocia a niekedy aj prítomnosť dreva, dymu a korenia. Charakter vína dopĺňa aj jemná kyselina a väčšie triesloviny.
Pôvod a rozšírenie:
Alibernet je modrá muštová odroda, ktorú zaradujeme do skupiny farbiarok, t.j. odrôd, ktoré obsahujú antokyaninové farbivá nielen v šupke ale aj v dužine. Vznikla v roku 1950 v Ukrajinskom vedeckom ústave vinohradníckom a vinárskom v Odese, krížením odrôd Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon.
Alibernet sa doposiaľ veľmi nerozšíril. Pestuje sa na malých výsadbách v bývalých sovietskych republikách, v Českej republike a u nás. V súčasnosti zaberá 0,63 % celkovej plochy vinohradov v SR. Zaregistrovaná bola v roku 1975.
Morfológia:
List: Stredne veľký až veľký, na vrchnej strane je plytko kučeravý, na spodnej strane stredne husto chĺpkatý. Má 3 – 5 lalokov. Stopka je krátka.
Strapec: Veľký, krídlatý, kónický. Bobule sú v ňom voľne rozložené.
Bobuľa: Stredne veľká, oválna, tmavomodrá, má celoplošný voskový povlak.
Fenológia:
Alibernet pučí v druhej až tretej dekáde apríla. Kvitnutie nastupuje najčastejšie na konci prvej dekády júna. Mäknutie bobúľ začína v tretej dekáde augusta. Dozrieva v priebehu októbra.
Agrobiológia:
Poloha a pôda: Patrí medzi odrody náročné na stanovište. Ideálne sú svahovité pozemky s južnou alebo juhozápadnou expozíciou. Hodí sa iba do teplejších oblastí. Vyžaduje pôdy dobre zásobené živinami, dostatočne záhrevné a s dobrým vodným hospodárením.
Rez a vedenie: Najviac mu vyhovuje vysoké vedenie, ale vzhľadom na kvalitu je lepšie vedenie stredné. Reže sa na stredne dlhé ťažne, pri zaťažení 7 – 8 očiek na m2 pôdy.
Úroda: Plodnosť je vyššia 10 – 14 t.ha-1, pri cukornatosti muštu 15 – 18 °NM a obsahu kyselín 9,5 – 12 g.l-1.
Enológia:
Pri kvalitne vyzretej surovine je možné využiť i priame lisovanie hrozna, bez akejkoľvek macerácie. V ostatných prípadoch potom dĺžku macerácie určujeme podľa charakteru vína ktoré chceme získať. Pri výrobe vína musí ísť najmä o harmóniu farebnosti a chuťového dojmu vína, nie o získanie čo najtmavšieho vína, avšak s veľmi ostrou trieslovinou v chuti.
Alibernet je farbiarka, ale je v nej cítiť kabernetový charakter. Preto je vhodná iba na prifarbovanie kabernetových odrôd. U iných odrôd treba dbať na zachovanie pôvodného charakteru vína. Pri týchto postupoch treba dodržiavať zákonné nariadenia.
Používa sa aj na výrobu odrodových vín, čo je rozšírené najmä u nás. Také víno je potom veľmi tmavo červenej farby s aromatickými látkami po Cabernete Sauvignon. Je stredne plné i plné, s vyšším obsahom trieslovín, ktoré pomaly zrejú do neutrálnej hebkosti.